Şehir GezileriTV | GÖRMEK İÇİN ÇOK ŞEY

Tibet Yeni Yılı 2022 ve Önemli Yerleri

Tibet Yeni Yılı 2022 ve Önemli Yerleri

Dünya yeni yılı gürültülü diskotekler ve konserlerle karşılarken, Tibet'in Losar'ı - Tibet'in yeni yılı - Şubat ayına denk gelen kendi canlı bir kucaklama yolu var. Neşeli ilişki, Tibet geleneklerinin, geleneklerinin ve inançlarının büyük bir coşku ve heyecanla harmanlanmış abartılı bir görüntüsüdür. Aynı zamanda çiftçilerin hasadı kutladıkları zamandır.

İşte Losar'ın konusu ve neden bu sürekli değişen Tibet yeni yılı 2022'ye katılmanız gerektiği.

Losar – Tibet yeni yılı: Kutlamalar

Resim Kaynak

Tibetçe Losar kelimesi Yeni Yıl anlamına gelir. Bal Gyal Lo olarak da bilinen Losar kutlamaları, üç günlük şenlik ve eğlence içerir. Dualar, ilahiler, halk müziği, dans draması ve daha birçok performansın yer aldığı çok beklenen bir etkinlik. Kutlamalar arasında ok atışı ve at yarışı gibi ilgi çekici yarışmalar da yer alıyor.

Büyük şenlikler, kültür meraklıları için harika bir tatil zamanı yapar. iyi fotoğrafçılar olarak. Aynı zamanda yalnız gezginler ve aileler için Tibet'in geleneklerini ve geleneklerini keşfetmeleri için iyi bir fırsat. Bahar yeni yılına katılmak ve Tibet şenliklerinin bir parçası olmak gerçekten bir zevk.

Gün bilge şenlikler

İnsanlar Losar'ı iyi yemek ve yeni kıyafetlerle ve aileleriyle vakit geçirerek kutluyorlar. Losar yeni yıldan iki gün önce başlar ve ilk gün biter.

1. Gün: Lama Losar – Tibet takviminin son ikinci günü

Tibet yeni yılını geleneksel kıyafetleriyle kutlayan kadınlar

Resim Kaynak

Losar'ın ilk günü yılın 29. ayının 12. gününe denk gelir. Bu günde Tibetliler evlerini temizler ve küçük köfteli çorba gibi özel yemekler pişirirler. Manastırlardaki keşişler, kutlamaya hazırlanmak için özel ritüellere girerler.

2. Gün: Gyalpo Losar – Tibet takviminin son günü

Tibet losar dekorasyonunun en önemli özelliği olan Budist tereyağı heykelini tutan bir adam

Resim Kaynak

Yılın son günü ve Losar'ın ikinci günü, Tibetlilerin dua etmek ve keşişlere hediyeler sunmak için manastırlara gittikleri zamandır. Manastırlar dini kutlamalar düzenlerken, insanlar eğlenmek ve iyi vakit geçirmek için giyinirler.

Alacakaranlıkta, insanlar bunun kötü ruhları korkutup kaçıracağına inandıkları için kraker ve meşalelerle kutlarlar. Gece, kapse (kek) ve chang'ın (alkollü içecek) diğer lezzetlerle birlikte servis edildiği özel birleşme yemeği ile sona erer.

Önerilen Okuma: Bhutan'da 15 Renkli Festival

3. Gün: Choe-kyong Losar – Tibet takviminin ilk günü

Losar Festivali'nin ana yönlerinden biri olan teklifin simgesi olan el hareketini yapan bir keşiş

Resim Kaynak

Tibet yeni yılının ilk gününde insanlar erken kalkar, yıkanır ve yeni kıyafetler giyerler. Tanrı'ya, esas olarak Torma'yı (hayvanların ve iblislerin hamurdan yapılmış bir heykelciği) içeren adaklar sunarlar.

Tepelere ve çatılara dua bayrakları asılır, ardıç yaprağı ve tütsü yakılır. Aileler hediye alışverişinde bulunur, akşam yemeği için toplanır ve birlikte gala zamanı geçirirler. Yılın ilk kova suyunu alma geleneği de çok önemlidir. Ev hanımları gün doğumundan önce uyanır ve yakınlara doğru yola çıkarlar. iyi/nehir su getirmek için. Bunun ailede iyi şans getirdiğine inanılıyor.

Festival bu gün bitmesine rağmen, kutlama 10 ila 15 gün sürer.

Uzatılmış Losar Kutlamaları

Tibet Takvimi'nin 15. gününde Chunga Choepa veya Tereyağı Lambası Festivali

Tibet Budist yeni yılı sırasında aydınlatılan tereyağı lambaları

Resim Kaynak

Losar - Tibet yeni yılı - kutlamaları, yerel olarak Chunga Choepa olarak adlandırılan Tereyağı Lambası Festivali ile sona eriyor. Gün yağ kandilleri yapmak ve onları şehrin farklı köşelerine yerleştirmekle geçiyor. Akşama doğru lamalar lambaları yakar, sokakları aydınlatır.

Her şey parlak ve aydınlandığında, aileler bir araya geldiğinde, insanlar giyinip iyi yemek ve krakerlerle kutladığında - Hindistan'daki Diwali gibi - büyüleyici bir manzara.

Tatilinizi planlıyorsunuz ama nereye gideceğiniz konusunda kafanız mı karıştı? Bu seyahat hikayeleri, şimdiye kadarki en iyi seyahatinizi bulmanıza yardımcı olur!

Gerçek seyahat hikayeleri. Gerçek kalır. Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak kullanışlı ipuçları.

Losar'ı kutlamak için en iyi yerler - Tibet yeni yılı

Nepal'deki Losar Festivali sırasında Budist rahipler adak sunar

Şüphesiz, dünyanın en iyi Losar kutlamasını görebileceğiniz en iyi yer Tibet! Ama Tibet'in neresinde? Cevabımız bizde!

Devasa bej tepeleri ile Shigatse, yoğun ve Tibet'in en büyük şehirlerinden biridir. Bu bölgede Losar Festivali kutlaması, evleri temiz tutmak, kapı önlerini yeni yıl resimleriyle süslemek, gutu (beyaz taşlar, yün, kömür ve kırmızı biber içeren bir hamur) yemek ve at yarışı, dans ve eğlence gibi birçok eğlence etkinliğine katılmaktan ibarettir. müzik.

Kongbo bölgesi de Tibet yeni yılı Losar'ı kutlamak için ideal bir yerdir. Kutlamaların tarzı Shigatse bölgesinden biraz farklıdır. Yılın son gününde insanlar tahta bir tabakta köpeklere farklı yemekler sunarlar ve bir köpeğin yediklerinden yola çıkarak bir sonraki yıl ne olacağını tahmin ederler.

Önerilen Okuma: Vadideki Yaşamı Kutlayan 12 Ladakh Festivali

Tibet yeni yılı Losar için 2017 ve 2018 tarihleri

Tibet Losar Festivali sırasında Da Gui Jie veya Ghost Defetme töreni sırasında maskeli keşişler

Resim Kaynak

Her yıl Losar'ın tarihleri ​​Tibet takvimine göre değişir. Aslında Çin Yeni Yılı'na çok benziyor ve bazen ikisi aynı güne denk geliyor. Losar için önümüzdeki iki yıl için tarihler:

Losar 2022 – 27 Şubat

Devamını Okuyun: Yeni Yıl 2022: Dünyanın En İyi 31 Yeri Çalınacak ve Kutlanacak

Losar Festivali, bir kültür-akbabası için bir ziyafetten başka bir şey değildir. Eğer öyleysen, bu yeni yıl sefaletini kaçırmanın hiçbir yolu yok!

Sorumluluk Reddi: TravelTriangle, aksi belirtilmedikçe, blog sitemizde yer alan resimler için herhangi bir kredi talep etmez. Tüm görsel içeriğin telif hakkı saygılı sahiplerine aittir. Mümkün olduğunca orijinal kaynaklara bağlantı vermeye çalışıyoruz. Görsellerin herhangi birinin haklarına sahipseniz ve bunların TravelTriangle'da görünmesini istemiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; görseller derhal kaldırılacaktır. Orijinal yazara, sanatçıya veya fotoğrafçıya uygun bir atıf sağlamaya inanıyoruz.

Lütfen Dikkat: TravelTriangle tarafından herhangi bir içerik biçiminde yayınlanan hiçbir bilgi, herhangi bir tıbbi tavsiyenin yerine geçmeyi amaçlamaz ve kişi kendi seçeceği profesyonel bir tıp uzmanına danışmadan herhangi bir işlem yapmamalıdır.

Losar – Tibet Yeni Yılı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar Tibet Yeni Yılı'nı nasıl kutlar?

Tibet Yeni Yılı, 15 Aralık'tan başlayıp Ocak ayına kadar devam eden 29 günlük bir festivaldir. Tibetliler, arınmak ve kötü ruhları kovmak için günler boyunca bir dizi tören gerçekleştirirler.

Losar'ın anlamı nedir?

Losar, 'Lo'nun yıl ve 'Sar'ın yeni anlamına geldiği Tibet Yeni Yılı'nın adıdır.

Neden Losar'ı kutluyoruz?

Losar, Tibet kültüründe yeni yılın başlangıcını simgeleyen önemli bir festivaldir. Tibetliler, Tanrı'nın ve ruhların mutluluğunun onları müreffeh bir Yeni Yıl ile kutsaacağına inanırlar. Aynı zamanda hasat için bir şükran festivalidir.

Losar nerede kutlanır?

Losar, çoğunlukla Tibet'te ve Çin nüfusu olan ülkelerde kutlanır.

Tashi Delek ne anlama geliyor?

Tashi Delek, Losar festivaliyle ilişkili bir Budist selamlamasıdır. İngilizceye tercümesi zor olsa da, “Bu ortama bütün hayırlı işaretler gelsin” şeklinde yorumlanır.

Budist Yeni Yılı ne denir?

Farklı ülkelerde farklı isimlerle bilinir. Tayland'da Budist Yeni Yılı Songkran olarak adlandırılır.

Uluslararası Bir Tatil Rezervasyonu mu Arıyorsunuz?

650'ten fazla yurt içi ve yurt dışı varış noktası için 65'den fazla doğrulanmış seyahat acentesiyle TravelTriangle'da unutulmaz tatiller için rezervasyon yapın.

Kaynak link