Şehir GezileriTV | GÖRMEK İÇİN ÇOK ŞEY

Gezilecek En İyi Yerler ve Yapılacak Şeyler

Gezilecek En İyi Yerler ve Yapılacak Şeyler

Kapak Resmi Kredi: Pixabay.com

Kafkas Dağları ve Hazar Denizi ile çevrili Azerbaycan, büyüleyici Hazar kıyıları, zengin tarihi ve kültürel gelenekleri ile tanınan muhteşem bir ülkedir. Bu 'Ateş Ülkesi', doğu ve batı mimarisinin mükemmel bir birleşimine sahiptir ve bu da onu dünyanın dört bir yanındaki turistler için gerçek bir zevk haline getirir. Azerbaycan, dünyanın on bir iklim bölgesinden dokuzuna sahiptir ve her iklim kendi içinde benzersizdir. Ancak Aralık ayının turistlere sunacağı çok şey var. İster bir macera tutkunu, ister bir doğa aşığı veya bir tatil gezisi arıyorsanız, Aralık ayında Azerbaycan gerçekten de bir tatil için muhteşem bir seçimdir.

Aralık Yılında Azerbaycan şehrinde hava durumu

Aralık, dünyanın en heyecan verici kış aktivitelerini yaşayabileceğiniz için Azerbaycan'ı ziyaret etmek için en iyi aylardan biri olarak kabul edilir. Aralık ayında Azerbaycan, sıcaklık 3.0°C ile 8.0°C arasında değiştiği için karla kaplıdır. Daha önceki yıllarda gözlemlendiği gibi, mümkün olan en düşük pik -13°C ve en yüksek 18°C'dir. Kış sporlarının yanı sıra Noel'in şenlik havasını da kucaklayabileceksiniz.

Aralık Ayında Azerbaycan'da Gezilecek 5 Yer

Aralık ayında Azerbaycan geziniz sırasında nereye gideceğinizi ve ne göreceğinizi öğrenin. Zengin bir tatil deneyimi için seyahat programınızın bu yerler çevresinde oluşturulduğundan emin olun.

1. Bakü

Resim Kaynak

Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alan Azerbaycan'ın başkentidir. Bu güzel şehir, LCD ekranlarla süslenmiş havalı modern gökdelenlerin ve eski kraliyet duvarlı Icheri Seher şehrinin eşsiz bir birleşimidir. Bunların arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer, geceleri aydınlanan ve göz kamaştıran bir manzara sunan Üç Alev Kulesi. Bakü'nün kentindeki bu gökdelenler, parlak bir şekilde hazırlanmış ve titreyen alevler gibi kavislidir. Modern kültürü sevenler, 900'den fazla sanat eserinin yer aldığı muhteşem müzeleri ziyaret edebilirler. Ayrıca Bakü'de eşsiz baharatlar satın alabileceğiniz Teze Çarşısı adında ünlü bir peynir ve baharat pazarı var. Bakü yakınlarında, Hazar Denizi'ndeki Abşeron Yarımadası'nın tepelerinde sürekli yanan Yanar Dağ yer alır.

Şunlar için idealdir: Gezi ve fotoğrafçılıkSeyahat İpucu: Bakü, Azerbaycan'ın en ucuz şehirlerinden biridir

Azerbaycan ve Gürcistan'a Çevre Gezisi: En İyi Yerleri ve Daha Fazlasını Keşfedin!

2. Gence

Gence

Resim Kaynak

Gence, Bakü'den sonra Azerbaycan'ın ikinci büyük sanayi ve kültür şehridir. Gence, eşsiz kültürü, mirası ve zengin tarihi ile Azerbaycan'ın en büyüleyici şehirlerinden biridir. Azerbaycan'ın gelenek ve kültürünün güzelliklerini öğrenmek için Nevruz Bayramı kutlamalarının bir parçası olabilirsiniz. Gence'nin en önemli gezi yerleri eklektik ormanlar, üzüm bağları, nehirler, dağlar ve panoramik göllerdir.

Gence iyi- 50,000'e yakın cam şişe ile süslenmiş görsel bir zevk olan “Şişe Ev” ile tanınan. Gence, Nizami Türbesi ve Cuma Camii gibi birçok eşsiz anıta da ev sahipliği yapmaktadır. Son olarak, Azerbaycan'ın yerel yemeklerini tatmak için Gence pazarını ziyaret edin.

7'de Güneşli Bir Tatil İçin Azerbaycan'da Nefes Kesen 2022 Plaj!

3. Şeki

Şeki

Resim Kaynak

Pitoresk dağlarla çevrili Şeki, Azerbaycan'ın en ilginç ve güzel şehirlerinden biridir. Şeki antik kültürü yansıtır ve muhteşem mimari ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapar. Görkemli baklavası, esnafı, cana yakın doğası ve el yapımı hediyelik eşyaları ile dikkat çeken Şeki, ziyaretinizi hak ediyor.

Şeki Hanlar Sarayı, tarih müzesi ve ortaçağ kalesini ziyaret etme fırsatını kaçırmayın. Şeki'de dolaşabilir ve süslü İran bahçelerine, çarpıcı duvar resimlerine ve vitray işlerine hayran olabilirsiniz.

Seyahat İpucu: Şeki'ye rahatça ulaşmak için bir taksiye binin. Yapılacak Şeyler: Binicilik, Hamam veya hamam ve Doğa Yürüyüşü

Azerbaycan Seyahat İpuçları: Gezginlerin Efendisi Olmak İçin En İyi 10 İpucu!

4. Lenkeran

şelaleler

Resim Kaynak

Lenkeran, Hazar Denizi kıyısında yer alan muhteşem yerlerden biridir. Eski tarihi yerleri ve yemyeşil doğası nedeniyle insanlar bu şehri ziyaret ediyor. Lenkeran şehri, birçok antik tarihi eserle ünlüdür. Stratejik konum, tarihinin her zaman artı noktası olmuştur.

Lenkeran'da çok sayıda turist çeken çeşitli tarihi yerler var. Bunlar arasında Maiak, Seyyid Halife Türbesi, Yanar Bulag (Yanan Bahar), Gizil Agaj Ulusal Koruma Alanı ve Eski Hapishane ve Deniz Feneri en popüler olanlarıdır.

Şunlar için idealdir: Fotoğrafçılık

Azerbaycan'da Görülmesi Gereken 8 Muhteşem Yer Rusya'da Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler!

5. Haçmaz

ağaç

Resim Kaynak

Khachmaz, Azerbaycan'ın diğer şehirleri kadar ünlü değil ama bu sizi yanıltmasın. Aralık ayında Azerbaycan geziniz sırasında ziyaret etmeniz gereken en ikonik şehir Khachmaz. Khachmaz'daki bazı eşsiz yerleri ve şeyleri keşfetmek sizi şaşırtacak. Khachmaz lüks tatil köyleri, alışveriş merkezleri, kaplıcaları ve restoranları ile ünlüdür.

Azerbaycan'da Yaz: Gezginlerin Ülkenin Mirasının Keyfini Çıkarması İçin Kullanışlı Bir Kılavuz!

Aralık Ayında Azerbaycan'da Yapılması Gereken 6 Şey

Artık Azerbaycan'da görülecek tüm muhteşem yerleri bildiğinize göre, bu destinasyonun ünlü olduğu etkinliklere geçelim.

1. Kayak

Büyük Kafkas Dağları'nda yer alan Şahdağ, Azerbaycan'ın ilk ve en büyük Kayak merkezidir. Muhteşem Kafkas Dağları'nda kayak yapmak sizi hayrete düşürecek. Shahdag, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için kayak parkurlarına sahiptir. Shahdag kayak merkezi, farklı karmaşıklık seviyelerinde 14 kilometre uzunluğunda yaklaşık 17 kayak pistinden oluşmaktadır.

En son teknoloji ekipmanlarla donatılmış bir Ski Shop'tan kask, kayak, snowboard veya diğer önemli ekipmanları kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Asansörler ve gondolların yardımıyla yokuşların üzerine çıkacaksınız. Kayak deneyiminizi büyülü bir deneyime dönüştürmek için güler yüzlü personel size profesyonel tavsiyelerde bulunacaktır.

Kalınacak En İyi Oteller: Zirve Hotel, Gaya Residence, Shahdag Hotel & Spa, Pik Palace ve Park Chalet

Azerbaycan'da Alışveriş: Ateş Ülkesinde Ne Alınır ve Nereden Alışveriş Yapılır

2. Zip Astarı

Aralık ayında Azerbaycan'dayken yapılacak en maceralı ve yürek burkan aktivitelerden biri Zip Astar. Gökyüzü yüksek karizmatik dağ vadilerinde uçmak, içinizdeki heyecanı canlı tutan şeyse, Zip Astarı denemeniz gereken şeydir. Bu olağanüstü sürüş, en yüksek yokuşa tırmanmadan önce güvenlik rehberliği ile başlar.

20-25 km/saat hıza kadar seyahat edecek ve aktivite boyunca gözetim altında tutulacaksınız. Azerbaycan'ın şaşırtıcı karla kaplı dağlarının kuşbakışı görüntüsünü yakalamak çok kolay. Bu nedenle, seyahat programınıza Zip Lining etkinliğini eklediğinizden emin olun.

İpucu: Rahat bir şeyler giyin, aksi takdirde belinizin ve uyluk bölgenizin etrafındaki kemerler incinir.

Azerbaycan'da Tüm Şenlik Havasını Gezinize Katacak 5 Heyecanlı Festival

4. Dörtlü Bisiklet

Quad Bisikleti

Resim Kaynak

Dünyanın en büyüleyici Kafkas Dağları'nı keşfetmeyi planlıyorsanız, ATV Bisikleti en iyi macera sporlarından biridir. Motoru çalıştırmadan önce, güvenlik kuralları ve bu ağır makinelerin nasıl çalıştırılacağı hakkında kısa bir talimat verilecektir. Güvenliğinizi sağlamak için size koruyucu kasklar sağlanmaktadır.

Bu adrenalin yüklü dörtlü bisiklet, birçok macera tutkunu arasında en sevilen kış sporlarından biridir. Turistlerin çoğunun neden Dörtlü Bisikleti sevdiğine şaşmamalı. Dört tekerlekli bir bisikletle çarpıcı Kafkas Dağları'na indiğinizde, Azerbaycan'ın saklı güzelliğine tanık olmaktan keyif alacaksınız.

İpucu: Yeni başlayan biriyseniz, güç seviyenize uygun doğru aracı seçtiğinizden emin olun.

Azerbaycan'ın Yaban Hayatına Tanık Olabileceği En İyi 7 Milli Parkı

5. Kar Borusu

Kar Tüpü

Resim Kaynak

Kar tüpü, yapılması en kolay ve en zahmetsiz kış aktivitelerinden biridir. Snow Tubing herhangi bir özel ekipman ve kılavuzluk gerektirmez, sadece tüpünüzü alıp kar üzerinde kaymanız yeterlidir. Snow Tubing, kış mevsiminin büyüsünü yaşamak için olağanüstü bir aktivitedir. Snow Tubing, her yaştan turist için idealdir. İster ailenizle, ister sevdiklerinizle gidiyor olun, Snow Tubing, tadını çıkarmak için tamamen farklı bir deneyimdir.

2022'de Azerbaycan'da Yürüyüş: Görkemli Kafkas Dağları'ndaki En İyi 6 Yürüyüş Parkuru!

6. Yamaç Paraşütü

Azerbaycan'ın büyüleyici dağlarında yamaç paraşütü yapmak yepyeni bir deneyim. Yamaç paraşütü, Zaqatala, Gusar'da Bakü-Şemakha karayolunun 30 ila 60 Km arasında yapılır. Fly Shahdag yamaç paraşütü ekibinin profesyonel kadrosu, güvenli bir yamaç paraşütü deneyimi yaşamanız için size kask, ayakkabı ve eldiven gibi güvenlik ekipmanları sağlayacaktır. Belirli bir noktaya yumuşak bir iniş sağlayan sertifikalı bir eğitmeniniz yanınızda olacaktır.

Olağanüstü Bir Deneyim İçin Azerbaycan'da Yapılacak En İyi 7 Şey

Görülmemiş bir yere bir gezi planladığınızda her zaman tatmin edicidir ve en unutulmazı olduğu ortaya çıkar. Azerbaycan, asla unutamayacağınız muhteşem bir destinasyondur. Aralık ayında Azerbaycan'a bir gezi planlayın ve gerçekten heyecan verici bir tatil deneyimi için hepsini sevdiklerinizle keşfedin.

Sorumluluk Reddi: TravelTriangle, aksi belirtilmedikçe, blog sitemizde yer alan resimler için herhangi bir kredi talep etmez. Tüm görsel içeriğin telif hakkı saygılı sahiplerine aittir. Mümkün olduğunca orijinal kaynaklara bağlantı vermeye çalışıyoruz. Görsellerin herhangi birinin haklarına sahipseniz ve bunların TravelTriangle'da görünmesini istemiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; görseller derhal kaldırılacaktır. Orijinal yazara, sanatçıya veya fotoğrafçıya uygun bir atıf sağlamaya inanıyoruz.

Lütfen Dikkat: TravelTriangle tarafından herhangi bir içerik biçiminde yayınlanan hiçbir bilgi, herhangi bir tıbbi tavsiyenin yerine geçmeyi amaçlamaz ve kişi kendi seçeceği profesyonel bir tıp uzmanına danışmadan herhangi bir işlem yapmamalıdır.

Aralık Ayında Azerbaycan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan neyle ünlü?

65 yıldır aralıksız yanan Azerbaycan'a 'Ateşler Ülkesi' deniyor. Yanan bir dağ olan Yanar Dağ, doğal olarak yanan ateşi görmek için ünlü yerlerden biridir.

Azerbaycan'da kışın ne yapılır?

Kayak, Kar motosikleti, Kar temizleme gezileri, ATV turları, Binicilik, Kar tüpü, Zip Astar ve Yamaç Paraşütü Azerbaycan'da yapılacak ünlü kış aktivitelerinden bazılarıdır.

Azerbaycan turist için güvenli mi?

Evet, Azerbaycan aileniz ve arkadaşlarınızla ziyaret etmek için güvenlidir.

Bakü ucuz mu pahalı mı?

Diğer Azerbaycan şehirlerine kıyasla Bakü çok ucuz. Bakü'deki konaklamanız, konaklama ve yemek dahil yaklaşık 20 USD'ye mal olabilir.

Bakü Azerbaycan hangi para birimi kullanılır?

Azerbaycan Manatı, Bakü'de ve Azerbaycan genelinde kullanılan para birimidir. Manatların para birimi kodu AZN'dir.

İnsanlar Ayrıca Okumak:

Kaynak link